Про нас

Україна є домівкою для різноманітних середовищ, включаючи багаті на біорізноманіття водно-болотні угіддя Полісся (відомі як «Амазонка Європи») на півночі, обширний степ на сході, а також низинні ліси та альпійські луки в Карпатах на заході. Україна також є місцем однієї з найгірших екологічних катастроф у світі (Чорнобильська ядерна катастрофа), відома як «житниця Європи» і є країною, зраненою імперськими формами ресурсозабезпечення у східному регіоні Донбасу (див. Баздирєва, 2022).

Починаючи з 24 лютого 2022 року, повномасштабне вторгнення Росії в Україну супроводжується екоцидом поруч із геноцидом, завдаючи шкоди як довкіллю, так і людям по всій країні (див. Андріанова, 2022; Перга, 2022). Глобальна залежність від екологічно руйнівної російської нафти і газу завадила міжнародній спільноті повністю ізолювати Росію та підтримати Україну в поверненні всіх її окупованих територій (див. Радинський, 2022). Водночас українці виявили величезну стійкість, серед якої почали відроджуватися глибоко вкорінені зв’язки із землею та ландшафтом (див. Яковленко, 2022).

Екологічні теми набули більшої видимості як у публічному дискурсі України, так і в українському мистецтві та культурній сфері з моменту російського вторгнення в Крим і регіони Донецька та Луганська на сході України у 2014 році. Це можна пояснити як підвищеною глобальною обізнаністю про взаємопов’язані кліматичну та біорізноманітні кризи, так і зростаючим бажанням та розмовою про деколонізацію України. Дослідники, митці та активісти виявили інтерес до довкілля України, його специфіки, унікальності та того, як військові дії Росії становлять екоцид. Такі роботи є формою стійкості проти агресора.

Таня Річардсон і Дар’я Цимбалюк (2022) описують, як основна (англомовна) екогуманітарна наукова робота переважно оминала Україну або має тенденцію класифікувати країну як «(пост)радянську руїну», зосереджуючи увагу виключно на таких подіях, як Чорнобиль. Як група молодих дослідників, дизайнерів, художників і кураторів, які мають спільний інтерес до українського довкілля, ми погоджуємось із цим. Відповідно, ми вважаємо, що є нагальна потреба привернути увагу до, просувати та підтримувати виробництво знань, мистецтва та виставок, пов’язаних з українськими екогуманітарними науками (див. Семчук, 2022; Цимбалюк, 2022). Тому ми створили Українську мережу екогуманітарних досліджень як спільноту і простір для збору та обміну ідеями, просування та підтримки робіт, а також для сприяння та заохочення співпраці в Україні та за її межами.

Ми уявляємо цю мережу як повністю міждисциплінарну та сподіваємося залучити екологів до розмови з географами, художників — із журналістами, а кураторів — із антропологами, що дозволить подолати розрив між соціальними та природничими науками, а також між науковою сферою та мистецтвом.

Andrianova, A. 2022. Russia’s War on the Nonhuman. NYU Jordan Center for the Advanced Study of Russia, 21st April.

Bazdryieva, A. 2022. No Milk, No Love. E-Flux Journal, #127.

Iakovlenko, K. 2022. Landscape, Decolonial and Ukrainian Resistance,28th March.

Perga, T. 2022. Ecocide in Ukraine: How Russia’s War Will Poison the Country (and Europe) for Decades to Come. De Gruyter Conversations: Politics and Society, 30th June.

Radynski, O. 2022. Nord Stream Studies. Against Catastrophe [online],18th June.

Richardson, T. and Tsymbalyuk, D. 2022. Environmental Humanities, Ukrainian Studies: It’s time to talk. NiCHE, 25th November

Semchuk, L. 2022. Beyond Anthropocentrism in Ukrainian Studies: Proposals from the Environmental Humanities. Federation for the Humanities and Social Sciences, 18th May.

Tsymbalyuk, D. 2022. What Does It Mean to Study Environments in Ukraine Now? Environment & Society Portal, Arcadia, no.12.

Команда

Дмитро Чепурний — незалежний куратор, народжений у Луганську, зараз мешкає в Києві. Він є співредактором «Кураторського довідника» разом із Катериною Яковленко та Олександрою Погребняк, а також співавтором книги «Межі співпраці: мистецтво, етика та Донбас» разом із Вікторією Донован і Дар’єю Цимбалюк.

Джонатан Тернбулл — географ, який займається дослідженнями більше-ніж-людського, базується в Оксфордському університеті. З 2019 по 2022 рік він проживав у Києві, досліджуючи ядерні природи Чорнобиля та знімаючи фільм про собак Зони та їхніх людей. У 2022 році він пройшов резиденцію в Ukraine Lab, де писав про київські хащі. Він ділить свій час порівну між Оксфордом і Ньюкаслом у Великій Британії та Вінницею і Києвом в Україні. Зараз Джонні пише книгу про радіоактивну фауну Чорнобиля. Дізнатися більше про його наукову діяльність можна тут, а слідкувати за ним у Twitter — тут.

Кароліна Ускакович — мультидисциплінарна художниця, дизайнерка та режисерка, а також арт-директорка журналу Anthroposphere: Oxford Climate Review. Вона є резиденткою дослідницької групи Digital Ecologies та співзасновницею Uzvar Collective. Дослідження та практика Кароліни досліджують взаємозв’язок природи, культури та технологій, і зараз вона вивчає українські традиційні екологічні знання.

Олександра Погребняк — кураторка, що мешкає в Києві. Вона є співредакторкою «Кураторського довідника» разом із Дмитром Чепурним та Катериною Яковленко. З 2020 року обіймає посаду молодшої кураторки у PinchukArtCentre. Її останні кураторські проекти включають квартирну виставку «Хащі, Гаї, Ліси та Кущі» та групові виставки «Єдині. Премія PinchukArtCentre 2022» і «Future Generation Art Prize 2021».

Ева Сулек — мистецтвознавиця, кураторка та письменниця, яка здобула ступінь доктора філософії з українського сучасного мистецтва в Університеті Миколая Коперника в Польщі. Її постдокторська робота в Гарварді та Вільному університеті Берліна буде присвячена дослідженню ландшафту Донбасу, представленого у візуальних мистецтвах.

Партнери